Polka Schedule

Saturday:

West Pavilion

12p -1:45p - Chris Rybak

2p - 3:45p - Praha Bros

4p - 5:45p - Chris Rybak

6p - 7:45p - Melody 5

8p - 9:45p - Czech Harvesters

10p -11:45p - Melody 5


East Pavilion

12p - 1:45p - Jodie Mikula Orchestra

2p - 3:45p - Squeeze Box featuring Mollie B.

4p - 5:45p - Jodie Mikula Orchestra

6p - 7:45p - Squeeze Box featuring Mollie B.

8p - 12a - Brave Combo

Sunday:

West Pavilion

12p - 3p - Ennis Czech Boys

3:15p - 6:15p - Brave Combo

6:30p - 9:45p - Moravians


East Pavilion

12p - 1:45p - Squeeze Box featuring Mollie B.

2p - 3:45p - Czech & Then Some

4p - 5:45p - Squeeze Box featuring Mollie B.

6p - 7:45p - Czech & Then Some

8p - Sunday Shutdown Party Sam Riggs with special guest Sundae Drivers

Amphitheater Schedule

Saturday:

*12:30 – 1:00 West High School Junior Historians Dancers (West)

*1:00 – 1:30 Brazos Valley Cloggers (Waco)

1:30 – 2:00 Whitney High School German Folk Dancers  (Whitney)

*2:00 – 2:30  Parade of Authentic Czech\Moravian Costumes (West)

2:30 – 3:00  OPEN 

3:00 – 3:30 OPEN

*3:30 – 4:00 West High School Junior Historians Dancers (West)

*4:00 – 4:30 Csardas Hungarian Folk Dancers (Austin)

4:30 – 5:00 Sokol West Gymnastics (West)

5:00 – 5:30 Sokol West Gymnastics (West)

*5:30 – 6:00 Cadence Cloggers (San Antonio)

6:00 – 6:30 OPEN

*6:30 – 7:00 Zorya-Ukrainian Dance Ensemble (Dallas)

Sunday:

12:30 – 1:00 Kolache Eating Contest

1:00 – 1:30 Kolache Eating Contest

1:30 – 2:00 Kolache Eating Contest 

*2:00 – 2:30 Cadence Cloggers (San Antonio)

*2:30 – 3:00  Csardas Hungarian Folk Dancers (Austin)

*3:00 – 3:30  Jennifer’s Dance Academy (West)

3:30 – 4:00 *Jennifer’s Dance Academy 

*4:00 – 4:30 Brazos Valley Cloggers (Waco)

4:30 – 5:00 Sokol West Gymnastics (West) 

5:00 – 5:30  Sokol West Gymastics (West)   

5:30 – 6:00 OPEN

6:00 – 6:30 OPEN

*6:30 – 7:00 Zorya-Ukrainian Dance Ensemble (Dallas)

Contests Schedule

Friday

6:30p - Horseshoe Registration

7:30p - Horseshoe Pitching

7:30p - Introduction of Miss Westfest Contestants

Saturday:

8a - Taroky Registration

9a - Taroky Tournament

9:30a - Miss Westfest Crowning

11:30a - 42 Domino Tournament Registration

1pm - 42 Domino Tournament

2p - Washers Registration

3p - Washer Tournament

3p - Horseshoe Registration

5p - Horseshoe Pitching

Sunday:

7a - 5K late registration

8a - 5K Race

11:30 - Kolache Eating Contest Registration

12:30 - Kolache Eating Contest

3p - Horseshoe Registration

5p - Horseshoe Pitching

Thanks to our Sponsors!